13 χρόνια πέρασαν από τη 1η Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής, και φέτος – έστω και κάτω από το κλίμα που όλοι ζούμε – θα πραγματοποιηθεί και πάλι , αυτή τη φορά από τις 19 έως τις 21 Ιουνίου, σε 25 πόλεις σε όλη την Ελλάδα, σε 582 συνολικά δωρεάν εκδηλώσεις.

7 Χορωδίες / Φιλαρμονικές Ορχήστρες, 22 Ορχήστρες, 56 Dj’s , 187 Δημιουργοί / Ερμηνευτές, 279 Συγκροτήματα… ήτοι 2500 Καλλιτέχνες… ενώνουν τις μουσικές τους δυνάμεις, καλύπτοντας όλο το φάσμα της μουσικής, όπως υπόσχονται και φέτος οι διοργανωτές.

Ακολουθεί αναλυτικά το πρόγραμμα, το οποίο μπορείτε να το κατεβάσετε και σε pdf format εδώ.

ΑΘΗΝΑ 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

Παρέλαση κρουστών, Ορχηστρική Μουσική Ποικίλης ύλης  Ώρα έναρξης:18:00

Σύνολο Κρουστών Βασίλης Βασιλάτος και Ομάδα Κρουστών του Ε.Μ.Πολυτεχνείου / Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής Δήμου Αγρινίου, τμήμα της Φιλαρμονικής του Δήμου Αγρινίου

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 

Σε συνεργασία με τη Noiz Productions

Hip-Hop Ώρα έναρξης 18:00

Fullface  / Tαφ Λαθος / Sifu Versus / Detro & Billy Slash / Corona Virus

Wrongface / Jk1 ( phase 3 ) / Ντελίριο / Δοκιμαστής / Νέγρος του Μοριά / Αντίθεση / Felocity

 

ΠΛΑΤΕΙΑ  ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣ 

Jazz, Indie Folk, Mediterranean Traditional, Dub  Ώρα έναρξης 18:00

Los Tres / Coldfeet / Carousel / Batuca / Electrobalcana

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ – LOOP 

Hλεκτρονική μουσική, Dub- Trip Hop – Dubstep, Drum and Bass, House, Electro  house, Technο, Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30

Soundholic / Camabuca J / Disco G / Ledeep / Kanesis / Cubism / M Paterakis / Simos Aper / Nick Devon / Ilias Katelanos / Stelios Vasiloudis / Nicolas Dales / Mr M

 

 

CAMP – ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ 

Dj set του NeatPermaik Ώρα  έναρξης  22:00

 

PURE BLISS – ΣΥΝΤΑΓΜΑ 

Free Jazz Ώρα έναρξης  21:30  

Αθηνά Ρούτση

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ

Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 19:00

 

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ /


Mainstream Ώρα έναρξης 21:00

Dj sets Andreas & Savvas powered by Fijisama

 

ΚΑΠΝΙΚΑΡΕΑ 

Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 19:00

 

ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ 

Κλασική, σύγχρονο, Ώρα έναρξης: 20:00

Παιδική χορωδία του εθνικού ωδείου, Διεύθυνση Βάγια Παπαγιαννοπούλου / Σύνολο μουσικής δωματίου, Διεύθυνση Λουνμτίλα Λιμόροβα / Σύνολο κρουστών με διεύθυνση του Βασίλη Βασιλάτου / Τμήμα σύγχρονου τραγουδιού, Διεύθυνση Άννας Διαμαντοπούλου

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ 

Swing, ‘Ωρα έναρξης: 21:00

Συναυλία Swing και εκμάθηση χορού στους περαστικούς

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 

Σε συνεργασία με τον Best fm 92,6

Electro punk, funky breaks, electronic, techno Ώρα Έναρξης: 17:30

Dob-le Sol / The Q Orchestra / Edit Presents / Εύη Σιδηροπούλου (Best fm  92,6 )/ Cleopatra Fyntanidou (Best fm  92,6) / Μιχάλης Δέλτα

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒΗΣΣΥΝΙΑΣΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 

Classic Arabic Music, Dub, Afrobeat  Ώρα έναρξης 18:00

Al Mahaba / Bibibo64 / Do You Dub Djembe / Vlastur / DJ Set (Vlasis – Inoteka)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ – LOOP

Hλεκτρονική μουσική,  Dub- Trip Hop , Dubstep, Drum and Bass, House, Electro House, Techno- Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30

DjPorn / Paul S / Antony Pl / Junior K / Manu / Noetik / Nicko Vee / Analog Trip / Kumo / Spiros Kaloumenos / Vrox / John Dallagelis / Mikee

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΙΝΟΥ, ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΣΠ. ΠΑΤΣΗ 56 

Ποικίλη μουσική, Ώρα έναρξης 19:30

Ορχήστρες Συλλόγου “Μουσική Σχολή Ηχοτρόπιο”


ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 

Rock  Ώρα έναρξης 21:00

Dj Set Zarko & John_K

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 

Ακουστικό ‘Ώρα έναρξης: 21:00

Παντελής Δασκαλάκης / Ρακοσυλλέκτες

 

ΤΕΡΜΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΥ “ΕΡΜΟΥ” (ΠΡΟΣ ΓΚΑΖΙ, ΟΠΙΣΘΕΝ ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟΥ «ΗΛΠΑΠ» ΤΗΣ ΛΕΩΦ. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ) /

 Σε συνεργασία με το“Greek Beatbox Community – The Show”

Ανθρώπινος Πολυφωνισμός  Beatboxing, διάφορα είδη μουσικής  Ώρα έναρξης: 17:30

 

HUMAN / Backup Scratch Team (BST) / X-odus / Δημήτριος Μεντζέλος (“Δέλτα Μι”) / Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”) / Αλέξιος Γεωργαλής (“Human Drummachine”) / Μιχαήλ Θεοδωρίδης (“Pain”) / Μαρία Χαμίς / Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”) / Κωνσταντίνος Λεϊμονης (“Dean”) / Βασίλειος Παπούλιας (“El Pap Chico”) / Αποστόλης Παντούλας (“Bitman”) Νικόλαος Χατζηευστρατίου (“Θανάσιμος”) / Χρήστος Πακιώτης (“Κος Μέγας”) / Gino Aliaj (“GNO”) / Κωνσταντίνος Ορφανίδης (“Εκλεκτός – Τέχνη”) / Βασίλειος Κιτσάνης (“Beat Key”) / Φίλιππος Ουρανός (“S-Dope”) Νικόλαος Σταμίδης (“Stam”) / Βάιος Μπάτρας (“Beatfreak”) / Χαρίλαος Φουντάς (“Probs”) / Γρηγόριος Τσαμαδίας (“GT Beatboxer”) / Elis Risto (“Elis”) / Δημήτριος Φιλιππίδης Μιλτιάδης Δούκας (“Mak”) / Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander”) / Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak”) Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”) / Dj Funkonami (Turntables) / Μιράν Τσαλικιάν (Μπουζούκι) / Αλέξιος Γεωργαλής (Didgeridoo)

 

SUSHI BAR – ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 

Jazz  Ώρα έναρξης: 21:00

Cosa Nostres

 

ΕΝ ΔΕΛΦΟΙΣΚΟΛΩΝΑΚΙ 

Swing party 30ς – 40ς – 50ς  Ώρα έναρξης 22:30

 

CAMP – ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ 

Dj set resident dj, Ώρα  έναρξης  22:00

 

SIX DOGS (Aβραμιωτου 6-8)

Folk, Country  Ώρα έναρξης 20:00

Dustbowl / The Noise Figures / Kojak with a Kodak / Appalachian Cobra Worshipers / Whitlows / Τhe Western Ramblers

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ & ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 

Ακουστικό  Βαρνάβα Café Ώρα έναρξης: 21:00

Joanna Drigo

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ 

(Ποιότητα Παλιακής)

Ακουστικό Ώρα έναρξης: 21:00

Ξεκούρδιστοι

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΟΥΣ 

(Kallimarmarocks, Colibri)

Ακουστικό  Ώρα έναρξης: 21:00

Λεωνίδας Μαριδάκης

 

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΜΟΥΣΕΙΟ 

΅World fusion, percussion Ώρα Έναρξης: 21:00

Πέτρος Κούρτης & Drumvoice / The Athens Experiment

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

Reggae Ώρα έναρξης: 19:00

Dub-Wise HiFi

Mashdown45 (GR) / MistaOperator (GR) / Anna Mystic (GR) /Jah Shortie / Dub Providers,Nuff-Powa label (U.K.) / A.M.P. OUTERNATIONAL (GR) / live dub show

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ 

Σε συνεργασία με την Athens Voice  Ώρα έναρξης:18:00

Rock, Electro, Jazz-Opera, Trip-Hop,Pop, Folk

The Liarbirds, Space Blanket, Opera Chaotique, Yianneis, My Wet Calvin, Lee Burton.

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 

Ακουστικό, Ροκ Ώρα έναρξης  19:00

Χορωδία 3ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών / Dicktators / Tequila Kseftila

Προφίλ / Βαγγέλης Μαρκαντώνης / Klein Mein

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ – BLOOSITE SPECIFIC 

Conceptual techno / african sounds / Dubstep / tech house/nu-disco Ώρα έναρξης: 17:00

Terranga Beat / Bomba Energia Soundsystem / Dimitris Tsiamis / Dot Message / Slydex & Hiori (Modal Analysis) / Natalie  / BeAcause

Καθ’όλη την διάρκεια θα γίνονται: Video Projections / Video installations  / Street dancing performances

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ – LOOP 

Hλεκτρονική μουσική, Dub, Trip Hop, Dubstep, Drum and Bass, House, Electro house, Techno Nu Disco  Ώρα έναρξης 17:30

Lucien Dubazz / Playwright / Ign. Dub / Dr Nek / G Santas / Spiros Pappas / Mr Mario / Thano Vessi / K Georgopoulos / Yanman & Lusty Apricot / Dj Pascal / Alex Dimou / Mikele

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Χορωδιακή Μουσική  Ώρα έναρξης:18:00

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Κατακουζηνος Εισαγωγή από την Αρετούσα των Αθηνών, GEORGES Bizet

Αποσπάσματα από την όπερα Carmen (Κάρμεν), GIUSEPPE VERDI Εισαγωγή από την όπερα Nabucco (Ναμπούκο), Λαυρέντιος Καμιλιέρης Marche Triumphale, Περικλής Κούκος Νυχτερινό από την όπερα «Manuel Salinas», Johann Strauss Εισαγωγή από την οπερέτα Die Fledermaus (Η Νυχτερίδα), Edvard Grieg Αποσπάσματα από το Peer Gynt, Λαυρέντιος Καμιλιέρης, Danse Orientale George Gershwin Summertime (ενορχήστρωση: Νίκος Βογιατζής),Frederick Loewe

I could have danced all night από το μιούζικαλ “My fair Lady” (ενορχήστρωση: Νίκος Βογιατζής)

Σολίστ: Ινές Ζήκου, μεσόφωνος, Μουσική Διεύθυνση: Ανδρέας Τσελίκας

 

CAMPΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ

 Dj set resident dj  Ώρα  έναρξης  22:00

 

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ – ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» – ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ 

Κλασική Μουσική, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ελαφρό Τραγούδι Ώρα έναρξης 18:00  

Κουαρτέτο Εγχόρδων ΥΑΔΕΣ με μέλη της ορχήστρας ΑΣΟΝ / Χορωδίες Ωδείου Κόνταλυ υπό τη διεύθυνση του Μιχάλη Πατσέα και της Ειρήνης Πατσέα / Απηλιώτης Ήχος, συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής / «Τραγούδια Γραμμοφώνου» με τους Δαυΐδ Ναχμία (πιάνο), Σία Κοσκινά, Μπάμπη Βελισσάριο και Θάνο Πολύδωρα (τραγούδι) / «Ο κόσμος ανάποδα», η Ομάδα Κοπέρνικος παρουσιάζει ένα παιδικό πρόγραμμα για παιδιά ηλικίας 3-10 ετών

 

PURE BLISS – ΣΥΝΤΑΓΜΑ 

Funky Jazz  Ώρα έναρξης 21:30  

Nicolas Gale και Ρένα Ρασούλη

 

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 

Κλασική και παραδοσιακή μουσική, έντεχνο ελληνικό και ξένο. Ώρα έναρξης:17.00

Συναυλία των μαθητών του Δελφικού Ωδείου με τη συμμετοχή της καθαριστικής ορχήστρας Άννας Τεμπερικίδη / Οι καθηγητές του Δελφικού Ωδείου Άρης Λαμπάτος-βιολί, Νίκος Αθανασάκης-κιθάρα, Αγγελική Τραζέν-πιάνο και βιολί, Βέρα Δημοπούλου-πιάνο, Δημήτρης Ουρανό-κρουστά και ντραμς, Ματούλα Πάντζιου -τραγούδι κ.ά / Φίλοιστρον / Δώσε Θάρρος στο Χωριάτη / FFM .

 

ΙΔΡΥΜΑ Β. & Μ. ΘΕΟΧΑΡAΚΗ

Tango recital για πιάνο και χρωματική φυσαρμόνικα  Ώρα έναρξης: 21:00

Μάριος Στρόφαλης, Κώστας Βλαχόπουλος

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩN 

Jazz  Ώρα έναρξης: 20.30

Clément Himbert jazz σαξόφωνο

Sylvain Rifflet, κλασικό σαξόφωνο

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ 

Jazz, Blues, Experimental  Ώρα έναρξης 18:00

Moon Caravan / Me Wheathers / Anamateur / Kassetas – Spanos group / Motive Soul / Jam Session

 

ΙΤ ΤΗΕ PLACE – ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΛΕΙΣΟΒΗΣ 

Ambient, Downtempo Music   Ώρα έναρξης 17:30

Odiolab / Argy Echosense / C.oP / Tasos Stam / George qses / The Mirror /

Fishimself

 

APERITIF (Καλαμιώτου 4)

Συναυλία Γιώργη Χριστοδούλου Flaneur, Kαλεσμένοι για χορό οι Athens Lindy Hop Ώρα έναρξης 21:00

ΤΕΡΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΓ. ΙΣΙΔΩΡΟΥ, ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ
House, Electronica Ώρα έναρξης 17:30
STV / Pill Collins / D-Lektic / Visuals by D-Lektic

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ 

‘90s  Ώρα έναρξης 21:00

Dj Set Παναγιώτης Μαχαίρας

 

ΚΟΥΡΕΙΟ «Ο ΓΙΩΡΓΟΣ», ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ 

Rockn roll  Ώρα έναρξης 19:30

Αέρα Πατέρα

 

INTREPID FOX – ΓΚΑΖΙ 

Post Punk, Stoner Rοck (Live) Ώρα έναρξης 21:30

Σε συνεργασία με Plenty Projects και Nursery Bookings

Κill Goliath (IRE) / Event Horizon (IRE) / Flipstar

 

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΝΥΚΑΣ

Συμφωνική Ορχήστρα και Μεικτή Χορωδία Δήμου Αθηναίων  Ώρα έναρξης: 21:00

Σε έργα: Wolfgang Amadeus Mozart / Ludwig van Beethoven / Gabriel Fauré / Camille Saint-Saëns / Georges Bizet / Σπυρίδων Φιλίσκος Σαμάρας / Διδασκαλία Χορωδίας: Σταύρος Μπερής / Μουσική Διεύθυνση: Ελευθέριος Καλκάνης.

 

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ

Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής Δήμου Αθηναίων  Ώρα έναρξης: 20:30

Σε δημιουργίες της έντεχνης ελληνικής μουσικής και του ελληνικού τραγουδιού σε Διεύθυνση: Χρίστος Χαλκιάς  και Τραγούδι: Vivian Daglas – Κωνσταντίνος Μάτσικας

 

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – BIENNALE (ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟ ΛΑΤΟΜΕΙΟ)

Big Band Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 21:30

Σε ένα ρεπερτόριο: από ιστορικές συνθέσεις και ενορχηστρώσεις πρωτοπόρων δημιουργών της  Big Band φιλοσοφίας.

 

ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ 48 ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ, ΑΘΗΝΑ

Ημερίδα- Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης  Ώρα Έναρξης: 09:00 – 14:00

H Δημιουργική Οικονομία υπό το πρίσμα του Πολιτισμού

(Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Επιβεβαίωση συμμετοχής στο e-mail: info@europeanmusicday.gr )

 

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΤΙΙΚΗ)


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Τζαζ, Ώρα έναρξης 12.00

Τζαζ σχήμα του Δημοτικού Ωδείου Αγ. Δημητρίου

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΕΞΟΔΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)

Ροκ και εναλλακτική ελληνική μουσική,  Ώρα έναρξης 19.00

Celuta Red  / After Save / Γιάννης Σταθόπουλος  / Δημήτρης Λάμπος / Dark Lights


ΑΓΡΙΝΙΟ

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΗΛΙΑ ΗΛΙΟΥ

 D.J.’s Open Air Line Up Μουσική  Ώρα έναρξης 21:00

 

Μια μουσική συνάντηση με αφορμή τη γιορτή της μουσικής.

10 μουσικοί παραγωγοί ( D.J. ) της πόλης μας , μας ταξιδεύουν από

Μουσική σε Μουσική και από Χώρα σε Χώρα

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΑΔΗ

Rock Μουσική  Ώρα έναρξης 21:00

 

Ωδείο Σύγχρονης Τέχνης  Κατερίνας Παπαδημητρίου

Συναυλία  Rock Μουσικής με την Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής με τους σπουδαστές και καθηγητές του Ωδείο Σύγχρονης

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΤΡΙΚΟΥΠΗ

Funk, Latin, Jazz, Έντεχνη  Ώρα έναρξης 11:00

Συναυλία με το funk σχήμα Blue mood / Big Band της Φιλαρμονικής του Δήμου Αγρινίου / Συναυλία Jazz με την με την  Big Band της Φιλαρμονικής του Δήμου Αγρινίου / Μηδέν Άγαν / Συναυλία βασισμένη στην έντεχνη και λαϊκή ελληνική μουσική με μια διαφορετική απόδοση που αγγίζει την ελληνική παράδοση.

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΙΝΤΡΙΒΑΝΙ 

Παραδοσιακή, World, Εthnic   Ώρα έναρξης 19:30

Παραδοσιακή ορχήστρα Δήμου Αγρινίου / Μουσικό σχήμα ‘Ατροπον

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 

Jazz, Latin, Classic, Ελληνική έντεχνη, Παραδοσιακή και Λαϊκή  Μουσική  Ώρα έναρξης 21:00

Ορχήστα Ποικίλης Μουσικής του Δήμου Αγρινίου / Συναυλία με την Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής της Φιλαρμονικής  του Δήμου Αγρινίου (Την Ορχήστρα αποτελούν 70 Νέοι  Μουσικοί  με πνευστά , κρουστά και έγχορδα όργανα συμμετέχουν 15 τραγουδιστές και τραγουδίστριες σε ένα ποικίλο πρόγραμμα)

Την ορχήστρα Διευθύνει ο Αρχιμουσικός Βασίλειος Κ. Κονήδας

 

ΑΜΑΛΙΑΔΑ 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΚΑΚΙΕΡΑ

Gr Rock, Punk, Ska, Hardcore, Rock, Metal Ώρα έναρξης 18:00  

In Vivo / 4/4 / Anonymous / Cell For Sale / Rogues

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Electro Pop, Gr Pop, Indie, Sunshine Pop, Post Rock, Folk  Ώρα έναρξης: 21:00

Papercut (Αθήνα) / Kyrios K (Αθήνα) / Liarbirds (Αθήνα) / Yuri’s Accident (Αθήνα) / Dusk (Αθήνα)

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Gr Pop, Indie, Progressive Rock  Ώρα έναρξης: 21:00

Alert (Αθήνα) / Thanasis Karampinas & Ananipsis (Αθήνα) / Singapore Sling / Mike ‘n Malory (Πύργος) / In Vivo

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗ

Κλασσική, μοντέρνα μουσική  Ώρα έναρξης: 11:00

Ωδεία και μουσικοί στο δρόμο (Αμαλιάδα)

 

Κ.Α.Π.Η. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Παραδοσιακή μουσική, χορός  Ώρα έναρξης: 20:00

Η ορχήστρα της παρέας (Θ. Σωτηρόπουλος, Α. Λάβδας, Σ. Καψοκοίλης, Γ. Κάκιας)

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Έκθεση φωτογραφίας με θέμα “Ανθρώπινες Σχέσεις” από την ομάδα εφήβων μαθητών Αμαλιάδας που συστάθηκε στα πλαίσια του χώρου εναλλακτικών δραστηριοτήτων για νέους του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Ηλείας “Παρεμβάσεις” / Γίνε ο star της γιορτής από το Δίκτυο Αφύπνισης Πολιτών. Βγάλε μια φωτογραφία με τους φίλους σου, στειλ’ την στο westeumusicday@gmail.com μαζί με τα στοιχεία σου και μπες στην κλήρωση για ένα δώρο έκπληξη!

 


ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ 


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / THURSDAY 21TH OF JUNE

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ

Ροκ Έντεχνο  Ώρα έναρξης 20:00

Empty Pockets

YAM TROPICAL COCKTAIL BAR

Funky Breaks, Hip-Hop, Reggae Mαsh-ups  Ώρα έναρξης 22:00

Djs Tony Z & WhoAmI

 

ΒΟΛΟΣ 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΘΕΡΙΝΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ Ν.ΙΩΝΙΑΣ

Πανηγυρική αποχαιρετιστήρια συναυλία του μαέστρου Γιώργου Καρυδάκη  Ώρα έναρξης 21:00  

Φιλαρμονική Δήμου Βόλου (Διεύθυνση: Γιώργος Καρυδάκης) / Xoρωδία των Εκπαιδευτικών Ν. Μαγνησίας / Βολιώτικη Χορωδία (Διεύθυνση: Στάσα Τζάλα) / Πολυφωνική Χορωδία Δήμου Βόλου (Διεύθυνση: Γιάννης Καρκάλας) / Έκτακτη τιμητική συμμετοχή: Μανώλης Λιδάκης


ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΣΤΕΝΟ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ

Ανοιχτή milonga, Puerto del Tango, NovaFm106 Ώρα έναρξης  21:00

Χορός tango, latin (DJ set), 


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ


ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΒΟΛΟΥ

Κλασική, Ακουστική (Live)  Ώρα έναρξης 20:30

Σε συνεργασία με το Δημοτικό Ωδείο Βόλου / Σύνολο φλάουτων  «Κένταυλος» / Μικτό Σύνολο Δωματείου Νεων «Χαμαιλέων» / Σύνολο Κρουστών Οργάνων «Δρυοκολάπτες»

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ

Ska, Blues,  Rock (Live & DJ set) Ωρα έναρξης 21:00

Σε συνεργασία με το Coffee Bar Elefantas και το Μεζεδοπωλείο Σβόλος

Big Nose Attack (Αθήνα) / Ι Against I

 

ΣΤΕΝΟ ΧΑΤΖΗΑΡΓΥΡΗ

Rock (DJ set) Σε συνεργασία με το Wizard Bar (Χατζηαργύρη 6, Ιάσονος) Ώρα έναρξης 22:00

Party “Τhe history of Εuropean Rock”

 

ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ

Βlues, Jazz (Live) Σε συνεργασία με το Poco Pico Ώρα έναρξης 23.30

Τhe Old Friends unplugged  session / Volos Jazz Τrio

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΛΑΙΩΝ

Tech-house, Electro (DJ Set) Σε συνεργασία με το Posh Bar Ώρα έναρξης 23.00

Pan (Aθήνα) / Static (Αθήνα) / Chevy (Αθήνα)

 

ΣΤΕΝΟ ΓΡΑΒΙΑΣ

Freestyle/ Hip hop (DJ set) Σε συνεργασία με το Βar Mανιτού  Ώρα έναρξης 23.30

Dr.Minus / Live act: InDAbox feat. Ανάρχων +Ιδεώδης Τιμωρός / PaSuPaTa / InTHEbox

 

Παρασκευή 22 Ιουνίου


ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ

“Μεταμορφώσεις” street festival, Έντεχνο, Ροκ, Παραδοσιακό Σε συνεργασία με το ΔΟΕΠΑΠ

Ώρα έναρξης 19:00

Διαλέξεις, θέατρο, παιδικά εργαστήρια, προβολές, εικαστικά, Live μουσική

Έναρξη παρέλασης κρουστών CaraCatu προς άλλα σημεία εκδηλώσεων

Αντίθεσις / Πάρης Μιχαλόπουλος & Unique / Ζαμάν

 

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΠΕΔΙΟΝ ΑΡΕΩΣ)

Rock n roll, Punk, Ελληνικό ροκ (Live)  Ώρα έναρξης 20.30

Band Fatale / Mr Highway / Ten Days Project (Λάρισα) / Puta Misery (Αθήνα) / Roundlights  (Θεσσαλονίκη) / Λεωνίδας Μπαλάφας (Αθήνα)

 

ΣΤΕΝΟ ΓΡΑΒΙΑΣ

Hip Hop/ Breaks&Beats (Live & DJ set) Σε συνεργασία με το Βar Mανιτού

Ώρα έναρξης: 23.30

MmmHmm / Pad Trio feat. Elephant Phinix (BEATQUICK, Αθήνα) / J.Melik / KillEmil / Billa Qause

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΛΑΙΩΝ

DancehallMashup, Hip Hop  (DJ set) Σε συνεργασία με το Posh Bar Ώρα έναρξης: 23.30

 

Boogie Rockaz (Λάρισα) / I Against I Killatunes / Dj Butcher feat. Στέλιος Χατζηκαλέας live trumpet (Αθήνα)

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ

Balkan, Freestyle, Rock, Alternative, Beat (Dj set),Εlectronic Σε συνεργασία με το Hookah Bar

Ώρα έναρξης 20.30

 

Deaf.S / Dj Alex Afanas (Aθήνα) / Neon & Xenon present ‘Soundscapes_machina’

Σε συνεργασία με Grooοve bar και BΟ bar

 

Dj Sirodote / Χρήστος Λιούρης (Perfect Radio 103.3)*local

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΤΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ

Beats/ electronica (Live & Dj Set)  Σε συνεργασία με το cafe bar Elefantas και το μεζεδοπωλείο Σβόλος (DJ set) Ώρα έναρξης 21:00

Αdmad (Αθήνα) / Spaced Cowboy (Αθήνα) / Fantastikoi Hxoi (Αθήνα)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΠΕΔΙΟΝ ΑΡΕΩΣ)

Ska/ Punk/ Rock (Live), After party: Dubstep/ Drum & Bass (Dj set) Ώρα έναρξης 20.30

 

Περσινά Ξυνά Σταφύλια (Βέροια) / Sky Pup (Λάρισα) / Kill Goliath (IRE) / Event Horizon (IRE)

Middle Fingers High (Αθήνα) / Μοnovine (Πάτρα) / Lost Bodies (Αθήνα) / Camelorg (Θεσσαλονίκη) / Disphonia (Αθήνα) / local  DJs

 

AΥΛΗ ΤΣΑΛΑΠΑΤΑ

Electronica, Blues, Funk (Live) Σε συνεργασία με το Aββαείο Ώρα έναρξης 21:00

Walking Blues Sessions / Pan Pan (Αθήνα) / Killinnonsense (Θεσσαλονίκη) / D.F. (Αθήνα)

 

ΣΤΕΝΟ ΓΡΑΒΙΑΣ

Reggae/ dubstep/ freestyle (DJ set)  Σε συνεργασία με το Βar Mανιτου  Ώρα έναρξης 23.30

Reggaelize in Dub (Aθήνα) / 4 Dub Vibes / Monetrik (Carnibal records)


ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΑΛΑΙΩΝ

Ηouse, Βeats, Hiphop (DJ set) Σε συνεργασία με το Posh Bar Ώρα έναρξης 23.30

Atsou / GottaProvedemWrong / Thomey Bors (Αθήνα) / Petit Bear (Αθήνα)

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ στο πλαίσιο Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής

Τρίτη 19 μέχρι Σάββατο 23 Ιουνίου, μεταφερόμενο μουσικό stage από 12θέσιο ποδηλατούμενο bar σε συνεργασία με το BEER BIKE HELLAS. Έναρξη κάθε απόγευμα στις 19:00 στο Ηρώων στην παραλία και βόλτα από τα σημεια εκδηλώσεων.

Πέμπτη 21 Ιουνίου: Μουσική Ποδηλατοδρομία Βόλου– έναρξη 21:00 στο προαύλιο  Ι.Ν. Αγίου Νικολάου, κατάληξη στα Παλαιά Βόλου.

Παρασκευή 22 Ιουνίου στον πεζόδρομο Μεταμορφώσεως: παρέλαση αφροβραζιλιάνικων κρουστών σε συνεργασία με την ομάδα CaRaCaTU με ώρα έναρξης στις 19:00 (στο πλαίσιο του «Μεταμορφώσεις» street festival) κ περίπατο στους χώρους εκδηλώσεων.

 

ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΜΕΤΑΞΑΔΕΣ, ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΧΩΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Δημοτικά Θράκης – Λαϊκά, Ώρα έναρξης 20.30

Μουσικό γλέντι με το συγκρότημα η Παράδοση (Διδυμότειχο)

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ

Ethnic μουσική,  Ώρα έναρξης 09:00 -13.00.

Dj set με μουσική και ήχους από όλο τον κόσμο μέσα στην αγορά από την MSF productions (Διδυμότειχο)

ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ

Dance, Electro, Techno, Trance, House & Έντεχνη μουσική,  Ώρα έναρξης 18.30.

Dj sets Βούλγαρη Χριστίνα, Τανάσκος Βαλάντης, Ηρακλής Άλεξ, Βαργιαμίδης Σίμος

και με live εμφάνιση σε έντεχνη μουσική οι Αδελφοί Παπαδόπουλοι


ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ

Dance, Electro, Techno, Trance, House μουσική, Ώρα έναρξης 18.30.

Dj sets Καλοδημίδης Αλέξανδρος, Δανιηλάκης Μιχάλης, Τοπαλούδης Χρήστος, Menillo, Μερτζιάνης Νίκος (τοπικοί djs)

 

ΠΑΡΚΟ ΕΝΑΝΤΙ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

Δημοτικά Θράκης – Λαϊκά – Έντεχνη – Rock μουσική, Ώρα έναρξης 19.00.

Συμμετέχουν: Silver Rose (Ορεστιάδα). Solo με μπουζούκι ο Πάλλας Αθανάσιος Χρυσοβαλάντης (Διδυμότειχο).

Λίτσα Γκιντίδου, Δημοσθένης Αρχοντούλης και φίλοι.Η Παράδοση (Διδυμότειχο)

 

ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΝΟΣΤΟΣ

Παλιό Ρεμπέτικο, Ώρα έναρξης 21.00

Ταβρίδης Γιώργος και η παρέα του.

 

ΜΑΝΔΑΛΙΔΟΥ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ MUSIC BAR ROXANNE

Rock, Blues, Alternative Rock μουσική, Ώρα έναρξης 21.00

 

ΒΑΣ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ CAFÉ BAR PRIVE

Disco, Electro, Pop, Ελληνική μουσική, Ώρα έναρξης 21.00

 

ΒΑΣ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ CAFÉ BAR ΜΟΤΙΒΟ

Έντεχνη μουσική, Ώρα έναρξης 21.00

 

ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ CAFÉ BAR NEW YORK

RnB, House μουσική,  Ώρα έναρξης 21.00

 

ΜΠΕΓΕΤΗ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ CAFÉ BAR MALL

Electro, House μουσική, Ώρα έναρξης 21.00

 

ΜΠΕΓΕΤΗ, ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ CAFÉ BAR MONROES

Electro, House μουσική, Ώρα έναρξης 21.00

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ, ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΧΩΡΟ

Δημοτικά Θράκης – Έντεχνη – Λαϊκά, Ώρα έναρξης 20.00

Σωματείο Παραδοσιακών Μουσικών Θράκης, Ιωάννης Δούκας Βατατζής.

Λίτσα Γκιντίδου και Δημοσθένης Αρχοντούλης


ΔΟΜΟΚΟΣ


ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 


ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΟΚΟΥ

Jazz  Ώρα έναρξης 19:30

Σπύρος Γουρνάς (σαξόφωνο) (Εκκάρα)

Γιώργος Κυπραίος (πλήκτρα) (Στυλίδα)

 

ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΟΚΟΥ

Έντεχνο τραγούδι (μελοποιημένα ποιήματα)  Ώρα έναρξης 20:30

PULSAR :Κώστας Νέλλας (κλασική κιθάρα, ενορχήστρωση) (Λαμία) Ελένη Ντόντου  (Τραγούδι) (Λαμία) Πέπη Παπαμίχου (φλάουτο, φωνητικά) (Λαμία) Γιάννης Συγγούνης (κοντραμπάσο, φωνητικά) (Λαμία) Λευτέρης Σταμέλος (κρουστά) (Λαμία)

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΕΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ

Λαϊκά, Νησιώτικα, Δημοτικά  Ώρα έναρξης 21:30

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠ΄ ΤΟ ΔΟΜΟΚΟ : Πολύβιος Κασιδόπουλος (τραγούδι) (Δομοκός)

Δημήτριος Κεφαλάς (μπουζούκι) (Δομοκός) Θεόδωρος Ράμμος (τύμπανα) (Ομβριακή)

Ηλίας Ράμμος (κιθάρα) (Ομβριακή) Θεόδωρος Παπαδογιάννης  (πλήκτρα-συνθεσάιζερ) (Πουρνάρι) Παναγιώτης Τσούκας (Δημοτικό τραγούδι) (Λαμία) Γιάννος Τολιόπουλος (κλαρίνο) (Άνω Αγόριανη) Χαράλαμπος Μπαρμπούνης (μπάσο) (Υπάτη) και ο Γιώργος Σταθόγαμβρος (τραγούδι) (Δομοκός)

Έκθεση Ζωγραφικής –Αγιογραφίας

ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΟΚΟΥ

Ώρα έναρξης 10:30- 13:30 και 18:00 – 22:00

Συμμετέχουν με έργα τους οι καλλιτέχνες:

Κατερίνα Γάκα (Βαρδαλή) / Χριστίνα Ζάρπα (Νέα Μάκριση) / Νικόλαος Κουλουμπρούκας (Δομοκός) / Αθανάσιος Παπάς (Άνω Αγόριανη) / Νικόλαος Ρίζος (Μακρυρράχη) / Νίκη Στεργιοπούλου (Ομβριακή)

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΟΜΟΚΟΥ

Λαϊκή- Ρεμπέτικη Μουσική  Ώρα έναρξης 20:30

Ιωάνης Λάγγας (τραγούδι, μπουζούκι, κιθάρα) (Εκκάρα) Δημήτριος Γαλώνης (μπουζούκι) (Λαμία) Λάζαρος Κουταλίδης (κιθάρα) (Λαμία)

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΟΜΟΚΟΥ

Λαϊκά, Νησιώτικα, Δημοτικά  Ώρα έναρξης 22:30

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠ΄ ΤΟ ΔΟΜΟΚΟ: Πολύβιος Κασιδόπουλος (τραγούδι) (Δομοκός) Δημήτριος Κεφαλάς (μπουζούκι) (Δομοκός) Θεόδωρος Ράμμος (τύμπανα) (Ομβριακή) Ηλίας Ράμμος (κιθάρα) (Ομβριακή) Θεόδωρος Παπαδογιάννης  (πλήκτρα-συνθεσάιζερ) (Πουρνάρι) Παναγιώτης Τσούκας (Δημοτικό τραγούδι) (Λαμία) Γιάννος Τολιόπουλος (κλαρίνο) (Άνω Αγόριανη) Χαράλαμπος Μπαρμπούνης (μπάσο) (Υπάτη) και ο Γιώργος Σταθόγαμβρος (τραγούδι) (Δομοκός)


ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΟΚΟΥ

Έκθεση Ζωγραφικής –Αγιογραφίας Ώρα έναρξης 10:30- 13:30 και 18:00 – 22:00

Συμμετέχουν με έργα τους οι καλλιτέχνες:

Κατερίνα Γάκα (Βαρδαλή) / Χριστίνα Ζάρπα (Νέα Μάκριση) / Νικόλαος Κουλουμπρούκας (Δομοκός) / Αθανάσιος Παπάς (Άνω Αγόριανη) / Νικόλαος Ρίζος (Μακρυρράχη) / Νίκη Στεργιοπούλου (Ομβριακή)


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΟΜΟΚΟΥ

Rock, Metal  Ώρα έναρξης: 20:00

FURY: Έφη Παγώνη (κιθάρα) (Eκκάρα) Γιώργος Μάργαρης (κιθάρα) (Eκκάρα) Στέλλιος Μάργαρης (μπάσο, φωνητικά) (Eκκάρα) Ελένη Βλαχοπούλου (φωνή, κιθάρα) (Eκκάρα) Νίκος Δαλιάνης (ντραμς) (Eκκάρα)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΟΜΟΚΟΥ

Παραδοσιακή-Λαϊκή Μουσική (Μουσικό Σχολείο Λαμίας),  Ώρα έναρξης: 21:15

Μυρτώ Κασσωτάκη (Υπεύθυνη Μουσικού Συνόλου, Μπουζούκι, Τραγούδι) Παρασκευή Ζαγγογιάννη  (Τραγούδι, ζήλια) Κωνσταντίνος Ζανιάς (κιθάρα, τραγούδι) Σοφία Θεοδώρου (τραγούδι, ντέφι) Αθανάσιος Καλτσάς (μπουζούκι, τραγούδι) Μαρία Παπαποστόλου  (πλήκτρα) Τριαντάφυλλος Μπλούκας (κρουστά) Απόστολος Κουρέλης (κλαρίνο) Ευστάθιος Κατόπης (παραδοσιακό τραγούδι)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΟΜΟΚΟΥ

Ελληνικό Ροκ  Ώρα έναρξης 23:15

Kρυστάλλινα Ρόδα : Αντώνης Ζαβός (κιθάρα, φωνή) (Ομβριακή) Δημήτρης Μπαμπαλίκης (ντραμς) (Λαμία) Αθανάσιος Περλεπές (κιθάρα) (Λαμία) Παναγιώτης Ευαγγελίου (μπάσο) (Λαμία) Γιώργος Στεφανής (πλήκτρα) (Λαμία)

Έκθεση Ζωγραφικής –Αγιογραφίας

ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΟΜΟΚΟΥ

Ώρα έναρξης 10:30- 13:30 και 18:00 – 22:00

Συμμετέχουν με έργα τους οι καλλιτέχνες:

Κατερίνα Γάκα (Βαρδαλή) / Χριστίνα Ζάρπα (Νέα Μάκριση) / Νικόλαος Κουλουμπρούκας (Δομοκός) / Αθανάσιος Παπάς (Άνω Αγόριανη) / Νικόλαος Ρίζος (Μακρυρράχη) / Νίκη Στεργιοπούλου (Ομβριακή)

 

ΖΑΧΑΡΩ

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 

Κεντρική πλατεία Ζαχάρως

Gr Pop, Indie, Progressive Rock  Ώρα έναρξης: 21:00

Alert (Αθήνα) / Thanasis Karampinas & Ananipsis (Αθήνα) / Singapore Sling / Mike ‘n Malory (Πύργος)

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ


ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

Swing – Hip Hop, Ώρα έναρξης 18:00 – 23:00

Lindy Hoppers / Trio Con Loopita / Dispero  / Φ.Π.Α. / Atary

 

BLOCK 33

Funk –Soul –  Rock, Ώρα έναρξης 21:00 – 03:00

Edit Presents  / Universal Trilogy / Fiber  / Nasa Funk / Speakeasies / Soul Fire / Μαύρη / Μαγιονέζα / Εκμέκ  / Μπάμπης Μπατμανίδης / Charlie Was Brown

 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

DJ’s FESTIVAL, Ώρα έναρξης 12:00 – 24:00

Urban Complex

ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ

Reggae – Blues – Rock Ώρα έναρξης 18:00 – 23:00

One Drop Forward  / The Gang / Kazoo / King Be / Restart Band


ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Δράσεις, Ώρα έναρξης 11:00 – 13:00

Κινητό Σχολείο – Mobile School (ΑΡΣΙΣ και PRAKSIS)

 

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΘΩΝΟΣ

Ρεμπέτικο – Ethnic, Ώρα έναρξης 18:00 – 23:00

Αγάθωνας  / Αλέξης Βαλάσσης / Ανφάν Γκατέ – Ρεμπέτικη κομπανία / Γιώργος Γεωργόπουλος – Βιρτουόζος στο σύγχρονο μπουζούκι / Συγκρότημα Ελπίδα – Παραδοσιακή Αφγανική Μουσική

 

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ

Ορχηστρικό, Ώρα έναρξης 20:30

Σύνολο Κρουστών Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης

 

 

ΝΕΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ

Κλασσική – Πολυφωνική, Ώρα έναρξης 21:30

Σύνολο με βιολιά Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης

Πλειάδες

 

 

ΒΑΛΑΩΡΙΤΟΥ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ

Κρουστά, Ώρα έναρξης 21:00 – 23:00

Κρούση

 

 

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Α.Π.Θ.

Μουσική Βραδιά, Ώρα έναρξης 19:00 – 22:00

Σύλλογος Αποφοίτων

 

 

ΜΟΥΣΕΙΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑΣ

Επίσκεψη στο μουσείο – δράσεις  Ώρα έναρξης 10:00 – 20:00

Σωματείο Παλαιοπωλών Καταστηματαρχών Θεσσαλονίκης

­

ΜΟΥΣΕΙΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑΣ – Δ.Ε.Θ.

50΄s – 60’s, Ώρα έναρξης 12:00 – 18:00

Κονγκαλίδης Λευτερής

 

 

Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 

 

 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ AVANT GARDE 

Φωτογραφική Λέσχη Μεσολογγίου (ΦΩΤΟ.ΛΕ.ΜΕ)  Ώρα Έναρξης: 21:00

Εγκαίνια Έκθεσης Φωτογραφίας με θέμα «Μουσικοί και μουσική μέσα από τον φωτογραφικό φακό». Διάρκεια έκθεσης 19-24/6

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

Rock, Έντεχνο  Ώρα Έναρξης: 17:30

 

The Pineapples / Jajoul Beer Pistols / Κρυστάλλινα Όνειρα

Μετά το τέλος των συναυλιών οι «Ποδηλάτες Μεσολογγίου» διοργανώνουν ποδηλατοδρομία από την κεντρική πλατεία στο λιμάνι, όπου θα διεξαχθεί beach party.

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΡΑΖΗ ΚΟΤΣΙΚΑ 

World music, Ethnic  Ώρα Έναρξης: 12.00

 

Άτροπον (Αγρίνιο)

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΡΑΖΗ ΚΟΤΣΙΚΑ 

Έντεχνα, Παραδοσιακά, Variete   Ώρα Έναρξης: 20.00

 

Belle Epoque (Πάτρα) / Μηδέν Άγαν (Αγρίνιο, Μεσολόγγι)

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

Metal, Rock, Reggae  Ώρα Έναρξης: 18.00

 

The Prophecy (Αθήνα) / Dream Waves / FoxRot

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΡΑΖΗ ΚΟΤΣΙΚΑ 

Soul, Latin, Jazz, Ρεμπέτικο Ώρα Έναρξης: 20.00

 

Nassia and the V.I.Performers (Πάτρα) / Τα Παλιατζούρια

 

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ AVANT GARDE 

Κινηματογραφική Λέσχη Μεσολογγίου  Ώρα Έναρξης: 20:00

 

Προβολή της ταινίας: “Woodstock – 3 days of peace and music” / Προβολή μονταρισμένου υλικού με μουσική από τον κινηματογράφο (soundtracks) / Party λήξης Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής – DJ George

 

 

 

ΚΑΒΑΛΑ

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

Πέμπτη 21 Ιουνίου

ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

 

STAGE1:

Opening Dj Set Fiodor Ilic/ Ωδείο Νεάπολις  / Μάριος Τσακνάς / Γιώργος Γελαράκης & Stage Band (Θεσσαλονίκη)

 

 

STAGE2

Opening Dj Set Μeet SoS / DisplayeD alternitive rock indie rock (Δράμα), Black Snake Moan Blues – ΡΟΚ

 

 

KIATO 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

Καφέ Vento (παραλία Κιάτου)

Παραδοσιακό Έντεχνο Ώρα έναρξης 21:00

 

“Γιάλα

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

Πλ. Ελευθερίας (κεντρική σκηνή) 

rock, blues, hip hop,  Ώρα έναρξης 21:00

 

Freska Rock4 / Groovin blue band / RG and t.b law / Thanasimos / Human drum machine / ΝΣ

 

 

 

ΚΙΛΚΙΣ

 

 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ 25’ΜΑΡΤΙΟΥ

classic rock, alternative rock, house, pop, blues,Ώρα έναρξης 19:00

 

Matisse +  Ειρήνη Δούκα (Αθήνα) Frankie / Expe (Θεσσαλονίκη) / The Third Signal

Loizos- p

 

Έκθεση φωτογραφίας από το τμήμα φωτογραφίας δήμου Κιλκίς- ΟΠΟΝΓΑ

Έκθεση κοσμήματος από τεχνίτες της Πόλης και μαγαζιά.

Ζωγραφιές σε skate από την Αγγελική Παπαδοπούλου.

 

CAFÉ BAR PUBLIC

Από το swing στη rock μουσική.

Έκθεση Illustrations από τον Ηλία Καλπάκα, Ώρα έναρξης 22:30

 

Τετάρτη 20 Ιουνίου

 

ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΛΚΙΣ

Jazz,rock,pop,reggae,παραδοσιακή, Ώρα έναρξης 20:30

Παρουσίαση τμημάτων κιθάρας δήμου Κιλκίς-ο.π.ο.ν.γ.α με δάσκαλο τον Γκιγιώμ Σαρποτιέ

(Συμμετοχή στα Ελευθέρια κιλκίς)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΙΡΗΝΗΣ

Κιθαριστικό ντουέτο από τους Αριστοτέλη Μελικιάδη και Γεώργιο Γαβρά, Ώρα έναρξης 20:00

Συμμετοχή συγκροτημάτων του Πολυάνειου Ωδείου Κιλκίς

 

SPACE MONKEYZ THE BAR

After party dj set: stelreverb, Ώρα έναρξης 22:30

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

CAFE BAR LOL

house, deep house, electro,Ώρα έναρξης 21:00

Mp Kostas / nepe  / Carlitos

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

CAFE BAR LOL

house, deep house, electro,Ώρα έναρξης 21:00

Mp Kosta / nepe /Carlitos (Κιλκίς)

 

 

KOMOTHNH

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

Πεζόδρομος Ερμού

Παραδοσιακή μουσική, Ώρα έναρξης 11:00

Εύξεινος ήχος / Χαρχάληδες

 

Πεζόδρομος Βενιζέλου

Κλασσική μουσική, Ώρα έναρξης 11:00

Φιλαρμονική Δήμου Κομοτηνής

 

Πλατεία Αρχ. Χρύσανθου

Κλασσική μουσική, Ώρα έναρξης 18:00

 

Παιδική ορχήστρα Θρακικού Ωδείου Κομοτηνής

Ορχήστρα ενηλίκων Θρακικού Ωδείου Κομοτηνής

Ορχήστρα εγχόρδων Θρακικού Ωδείου Κομοτηνής

 

 

Πάρκο Περιφέρειας Α.Μ.Θ.

Σύγχρονη ποπ & ροκ, Ώρα έναρξης 18:00

 

Κάτοικοι της σκιάς / Ωδείο Μενέλαος Συκάκης (Φίλιππος Νάκας)

 

Δημοτικό Πάρκο Αγίας Παρασκευής

Σύγχρονη ποπ & ροκ, Ώρα έναρξης 18:00

 

The End / Μουσικό εργαστήρι «Κιβωτός» / Κοινότητα Νέων Κομοτηνής / Jaja Nova / Boheme the band

 

Πλατεία Καραϊσκάκη

Παραδοσιακά Σμυρναίικα και έντεχνο ροκ, Ώρα έναρξης 18:00

 

Dies / Ραχήλ Τσετινίδου

 

 

ΚΥΘΗΡΑ

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΑΓ. ΠΕΛΑΓΙΑ

Παραδοσιακή Λαϊκή Δημοτική Τέχνη Ώρα έναρξης: 20:00

 

Παραδοσιακοί Χοροί / Εργαστήρι Λόγου Τέχνης και Παράδοσης / Χοροδιδάσκαλος: Ελένη Τζαβάρα / Χορευτικό τμήμα Συλλόγου Αγ.Πελαγίας Χοροδιδάσκαλος: Χριστίνα Βασιλοπούλου Κατσικογιάννη / Επιδείξεις Πολεμικών Τεχνών / Kenpo Karate – Σχολή Παναγιώτη Τσιμπέρη / Θεατρό Θεατρική Ομάδα «Φώς». Απ/σμα από το έργο «Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει». /

Λαϊκή Μουσική / Τοπική Ορχήστρα Κυθήρων: Πέτρος Τσολάκος, Νίκος Κασιμάτης, Κώστας Στάθης, Νικήτας Μεγαλοκονόμος, Γιώργος Καλλίγερος / ΗOΜAROZ / Γιώργος Μαυρογιώργης, Jan Holland, Κώστας Ροζής / Anorymous / Γαβριήλ Ψαρράς, Κώστας Ροζής, Μάικ Καλντάρας, Βαγγέλης Μενεμένης

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΑΥΛΑΙΜΩΝΑΣ

Σύγχρονη Σκηνή, Έντεχνο, Indie, Blues, Rock Ώρα έναρξης: 20:00

 

Μουσικά Σύνολα Φιλαρμονικής Ποταμού / Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Στάθης Θεοδωρακάκης

Γιώργος Χρυσαφίτης, Μανος Τριφύλλης, Φώτης Μητρόπουλος, Jan Holland, Anne Marie Hertoghs, Πανταλής Εμμανουήλ, Παναγιώτης Λευθέρης, Θανάσης Τριφύλλης, Γιάννης Κασιμάτης, Όλγα Κακοσίμου, Κώστας Μάστορης, Μάνος Βασιλάκης, Ευδοκία Χρυσοβέργη / Μουσικά σχήματα του Ωδείου Αναγέννηση:  Sweet Heaven Βρεττός Σάμιος, Φωτεινή Εμμανουήλ, Μαρίνα Κασιμάτη, Δανάη Δαπόντε, Ερμής Μισιώνης, Ορέστης Φατσέας / Red O.C.E.A.n Κατερίνα Κασσιμάτη, Άλεν Μαγονέζος, Ερμής Μισιώνης, Δημήτρης Πέτσος, Δανάη Δαπόντε, Ορέστης Φατσέας /  UnderWaves / Βρεττός Σκλάβος, Αλέξανδρος Γιαννιώτης, Δανάη Δαπόντε, Νίκος Σκλάβος, Παναγιώτης Καψοκοίλης / Altro Mondo / Μαριάννα Φαγογενη, Ειρηνη Πραντσιδη, Μινας Πρωτοψαλτης, Ιακωβος Κουβαρας, Βρετος Σκλαβος, Θεοδοσης Οικονομου / The BLEee-e-e Band

Frank van Hoorn, Michiel Tan, Jan Holland / Ροζ Τετράγωνα Καψούλια / Ευδοκία Χρυσοβέργη, Παναγιώτης Λευθέρης, Michiel Tan, Παύλος Κορωναίος, Κώστας Μάστορης, Μάνος Βασιλάκης

 

Παράλληλα Δρώμενα:

Βίντεο Προβολές και Slide Show / Αφιέρωμα στους καλλιτέχνες των Κυθήρων

Σύνδεση με την Ομογένεια / Οι εκδηλώσεις θα μεταδοθούν ζωντανά στο διαδίκτυο από τους χορηγούς επικοινωνίας

 

 

ΛΑΡΙΣΑ

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

(4 σκηνές σε κεντρικούς πεζόδρομους και πλατείες)

 

Urban Soundscape (IT, ES, HU, DE, FR, GR)/ Pad Trio ft. Elephant Phinix / V.I.C.

Brasilientina / CaRaCaTu / Κος Μαρκάτος / Puzzle / Salsa Y Sueno / Show Simple / Sky pup / Soto P. / Surfin Luvdolls / THstyle & mc Terror

 

 

ΛΕΙΒΑΔΙΑ 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ART CAFE ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ, Έρκυνας 5 Λιβαδειά

Κλασική Μουσική / Κινηματογραφικά Soundtrack, Ώρα έναρξης 21:30

 

Τροφώνιο Ωδείο, φωνητικά: Σταυρούλα Πολλάτου, Πιάνο: Κατερίνα Μπότση, Βιολί: Ρεγγίνα Σαρούν, Τσέλο: Ναταλία Σερμπάτα

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

ART CAFE ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ, Έρκυνας 5 Λιβαδειά

Blues, Ώρα έναρξης 21:30

 

Small Blues Trap Φωνητικά – Φυσαρμόνικα, Steel Guitar: Παύλος Καραπιπέρης, Κιθάρα: Παναγιώτης Δάρας, Μπάσο: Λευτέρης Μπέσιος, Τύμπανα: Στάθης Ευαγγελίου

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

ART CAFE ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ, Έρκυνας 5 Λιβαδειά

Ampient / Rock, Ώρα έναρξης 21:30

 

Universe217 – Φωνητικά: Τάνια Λεοντίου,Κιθάρα: Μάνος Γεωργακόπουλος,Μπάσο: Νίκος Παναγιωτόπουλος, Τύμπανα: Μάνος Γιακουμάκης, Τρομπέτα, Πλήκτρα, Φωνητικά: Ελένη Τόλια

 

 

 

 

ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΚΕΝΤΡΟ

Classic Rock / Hard Rock, Ώρα έναρξης 21:30

 

Gilt / Social Scream / Treisimisi / Dj Set

 

 

ΝΑΞΟΣ 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΧΑΛΚΙΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ 

Blues, Avant Guard, Παραδοσιακά Κρητικα, Gypsi Swing

 

Dr. Albert Flipout’s one CAN band Featuring Mickey Pantelous / Α’ θέλομε / Cretan Music : A’ Thelome / Gadjo Dilo

 
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

ΧΑΛΚΙΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ / HALKI – MAIN SQUARE
Rock, Παραδοσιακή μουσική της Ανατολής Jazz + Bossa Nova, Container Rock

 

Back to Future / Κέλαδος / Duetto per Caso + Javier Rico / Bog Art

 

 

 

ΞΑΝΘΗ 

 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

 

ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ΞΑΝΘΗΣ (ΕΝΑΝΤΙ ΟΤΕ)

funk/soul – ελλ. Rock – rock n’ roll, Ώρα έναρξης 19:00 – 22:30

 

Jazzbanistas Live / Άγγελος Μουρβάτης + Ψυχή / Breathless (Θεσ/νίκη)

 

ΘΕΡΙΝΟ ΣΙΝΕΜΑ ΟΛΥΜΠΙΑ

Προβολή ταινίας, Ώρα έναρξης 22:00 – 23:30

 

Cyclown Circus: Ένα τσίρκο στο δρόμο.

(Ένα ερασιτεχνικό μουσικό ντοκιμαντέρ από τον Δημήτρη Σφυρή)

 

PICASSO BAR

Dj Set, rock n roll, Ώρα έναρξης 22:00 – 24:00

 

Ghetto Blaster Party

 

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

 

ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ΞΑΝΘΗΣ (ΕΝΑΝΤΙ ΟΤΕ)

dub/reggae, reggae dancehall sound system, hip hop,ska, Ώρα έναρξης 18:00 – 22:30

 

Dj set by Antilope (Κομοτηνή) /.Nek ‘Moca Juniors’ Sound System (Καβάλα) / Παράσταση από το τμήμα Capoeira της ΦΕΞ / Approval Junkies «Bilbas / Dj Tyler of the Professional / Sinnerz» Live (Θεσ/νίκη) / Βασίλης Βασιλάτος & Τμήμα Κρουστών της ΦΕΞ (Αθήνα) / Skary Face Live

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΜΑΛΕΤΣΙΔΟΥ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΚΑ)

Ακουστικό Live pop/rock, Ώρα έναρξης 22:00 – 23:00

Κατερίνα Πετρίδου Acoustic lice (Θεσ/νίκη)

 

NOSTOS BAR

Alternative rock/new wave rock, Ώρα έναρξης 22:00 – 23:00

Rockmadness party Dj Set by Skary Raf

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

 

ΠΑΡΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Sk8 & Bmx show Ώρα έναρξης 12:00 – 14:00

Meeting At The Park (By XRTC) / Practice Sk8 – Bmx / Game Of Sk8 (επίδειξη)

Hip/hop Ώρα έναρξης 18:00 – 22:30

 

Sk8 Contest

Bmx Contest

Dj Set / live (hip hop)

Graffiti Festival (με θέμα τη μουσική)

 

ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΛΑΤΕΙΑ ΞΑΝΘΗΣ (ΕΝΑΝΤΙ ΟΤΕ)

Μουσική Συναυλία new wave rock, electronica, pop/rock, Ώρα έναρξης 18:00 – 22:30

 

7th Frequency (Δράμα), Zalinski Dos feat. Marva Live, Βασίλης Βασιλάτος & Τμήμα Κρουστών της ΦΕΞ, (Αθήνα) / Matisse & Ειρήνη Δόυκα /greggy k Live(Αθήνα)

 

ΝΤΙΛΙ ΝΤΙΛΙ ΝΤΙΣΚΟΚΑΦΕΝΕΙΟ

Φωτογραφική/μουσική παράσταση, urban/summer sounds, Ώρα έναρξης 22:00 – 23:00

Urban Taste – Tariqante & Γιάννης Τ. – Έκθεση Φωτογραφίας / Dj set – urban/summer sounds.

 

 

 

ΠΑΡΟΣ

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΠΑΡΟΥ
Ροκ,  Comedy – Funk, Tech-House – Minimal Ώρα έναρξης 18:30  

Evergreen / The G-Spot Experiment (Αθήνα) Ethnic / Γη & Θάλασσα (Αθήνα/Θεσσαλονίκη) / Djs Billy Nik & Jimmy Gemma

 

 

 

ΠΡΕΒΕΖΑ 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ  ΘΕΟΦΑΝΕΙΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ

Μπουζούκι ώρα  Ώρα έναρξης 7:30 μμ

Οι μαθητές του μπουζουκιού του ωδείου.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ  ΘΕΟΦΑΝΕΙΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ

Ώρα έναρξης 9:00μμ

Μουσικοχορευτική παράσταση της σχολής χορού “Αυλαίας”

 

ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Συναυλία στην παραλία της Πρέβεζας Ώρα έναρξης 9:00μμ

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

 

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ  ΘΕΟΦΑΝΕΙΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ

Κιθάρα  Ώρα έναρξης 7:30 μμ

Οι μαθητές της κιθάρας του ωδείου.

 

 

 

ΡΟΔΟΣ 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟΥ

Rock  Ώρα έναρξης 16:00

 

Darts / Bad Apple / Blue Orange /  Πλάκα μου κάνεις τώρα / Half Life Rock / Θέατρο Σκιών / Theatro Skion / ΑcouStica

 

ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ

Ethnic, Rock n Roll, Jazz, Swing, Ρεμπέτικο, Latin Ώρα έναρξης: 17:30

 

Παναγιώτης Ξανθόπουλος – Αλέκος Δράκος / Panagiotis Xanthopoulos – Alekos Drakos

Kind of Jazz / Esc / Συμμετέχουν οι latin χορευτές του  TODO / Paticipation by the latin dancers of TODO Bazinga

 

ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

House , Progressive, Mainstream, Rock, Swing Ώρα έναρξης: 14:00

 

Despo Mania / Neo / gman / Leyteris (Legends) / Chris Chaniotis / Nikolas / Alkis Karagiannis with Mathaios Xatzigeorgiou / Kostas X with Emanuel Phaz / Tony Sarikas / Michalis Giorgaras / Oyacren / Chris Rodian

 

 

 

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

Συναυλιακούς Χώρος Μεγάρου Γκύζη

Παραδοσιακή μουσική, Έντεχνη, Rock Ώρα έναρξης 19:00

 

Σπουδαστές Τμήματος Μπουζουκιού / Ακουστικής / Ηλεκτρικής Κιθάρας & Μπάσσου

Εθνικού Ωδείου Παραρτήματος Θήρας

 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

Συναυλιακούς Χώρος Μεγάρου Γκύζη

Μουσική Προπαιδεία και Κλασσική Μουσική Ώρα έναρξης 17:00

Σπουδαστές Προκαταρκτικών Σχολών Εθνικού Ωδείου Παραρτήματος Θήρας

 

Κλασσική Μουσική  Ώρα έναρξης 19:30

Σπουδαστές Κατώτερων και Μέσων Σχολών Εθνικού Ωδείου Παραρτήματος Θήρας

 

 

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 

 

Συναυλιακούς Χώρος Μεγάρου Γκύζη

 

Κλασσική Μουσική  Ώρα έναρξης 19:00

Σπουδαστές Μέσων και Ανώτερων Σχολών Εθνικού Ωδείου Παραρτήματος Θήρας

 

 

 

ΣΕΡΡΕΣ

 

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

Πεζόδρομος Χατζηιακώβου

Έθνο-τζαζ Ώρα έναρξης 21:00

Παίζουν καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Σερρών.

 

Όλo το μουσικό πρόγραμμα αφιερωμένο στην Ημέρα Μουσικής

www.rodonfm.net

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

Μπρίκι- Cafe Bar (Ναυάρχου Βότση 5, Σέρρες.)

 

Όλo το μουσικό πρόγραμμα αφιερωμένο στην Ημέρα Μουσικής

www.rodonfm.net


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

Θερινό αμφιθέατρο Μουσικού Σχολείου Σερρών.

Συναυλία με έργα Μπαχ και Μότσαρτ. Ώρα έναρξης 21:00

 

Παίζει η Συμφωνική Ορχήστρα
του Μουσικού Σχολείου Σερρών.

Θερινό αμφιθέατρο Μουσικού Σχολείου Σερρών.

Συνδιοργάνωση με την Περιφερειακή Ενότητα Σερρών

Μπρίκι- Cafe Bar (Ναυάρχου Βότση 5, Σέρρες.)

Όλo το μουσικό πρόγραμμα αφιερωμένο στην Ημέρα Μουσικής

www.rodonfm.net

 

ΣΚΥΡΟΣ 

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ 

 

JUICY BEACH BAR

Θαλασσινοί  / llamanda entrade / Chakradar Ώρα Έναρξης 19:30

 

 

 

ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ

 

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

Φιλαρμονική Φιλιππιάδας ,πορεία σε διάφορα κεντρικά σημεία της πόλης ’Ωρα έναρξης 19.00

 

ΠΛΑΤΕΙΑ   ΠΕΛΑΡΓΩΝ

Κροταλάρτα(Άρτα)  Ώρα έναρξης 19.45

 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

Έθνικ,Βαλκανική Μουσική,Ροκ  Ώρα έναρξης 20.00

Έκθεση φωτογραφίας με θέμα ΄΄καλλιτεχνικά δρώμενα΄΄(με την ευγενική χορηγεία του Εμπορικού Επιμελητηρίου Πρέβεζας) / 3/4 / Μπάρακ Ο Μπάλκαν(Άρτα) Ρομ μπες (Άρτα)

Στάθης Αρτινός(Αθήνα)

 


Η παραγωγή διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής του προγράμματος, χωρίς προηγούμενη ανακοίνωση. Απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση των εκδηλώσεων. Η Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής αποτελεί νόμιμο σήμα κατατεθέν